Valašský Špalíček je za námi!

Ve dnech 21. – 23. června se v areálu zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí uskutečnil již třicátý ročník multižánrového festivalu Valašský špalíček. Pořádajícímu M-klubu Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí přálo počasí, a tak si všichni návštěvníci mohli nerušeně užívat festivalového dění. V průběhu festivalu se na třech scénách vystřídalo na 35 hudebníků a skupin nejen z České republiky a hlavního programu se zúčastnilo přes patnáct set lidí.

Celý festival byl odstartován ve čtvrtek večer vernisáží výstavy fotografií Czech Press Photo, na kterou navazoval speciální koncert valašskomeziříčské kapely The Dust se Smyčcovým orchestrem. Atmosféra byla vynikající. Čtvrteční předprogram si nenechalo ujít na osm set diváků, jenž The Dust odměnili nekončícím potleskem.

Pátek začal už z rána programem Dopoledne pro pilné záškoláky. Filmové promítání nejen pro studenty meziříčských škol navštívilo 500 diváků. Poté už se pomalu schylovalo k zahájení dvoudenního hlavního programu. Ten na hlavní scéně na nádvoří rozjela úderem páté hodiny odpolední pražská skupina Vltava a u vstupu to začalo pěkně houstnout. Na řadu se totiž chystal písničkář Tomáš Klus.

Většina návštěvníků váhala s koupí vstupenky až na poslední chvíli, a tak se před vstupem do areálu vytvořil po šesté hodině nejméně třicetimetrový zástup lidí čekajících na lístek. Na všechny se nakonec dostalo a Tomáš Klus je odměnil skvělým vystoupením a následnou autogramiádou. Závěrečné představení na hlavní scéně patřilo mezinárodní kapele Noise of Human Art neboli N.O.H.A., která návštěvníky přivedla do varu a předvedla vynikající show plnou neutuchající energie. V M-klubu mimo jiné zahrála kapela Kazety, Kuzmich Orchestra či Midi Lidi a plno bylo také na vzpomínkovém večeru v Blues Jazz Clubu kavárny U Zvonu přímo na náměstí ve Valašském Meziříčí. Zde vystoupila například Dagmar Voňková, Petr Lutka či Vladimír Merta.

Sobotní program byl na nádvoří zámku zahájen koncertem legendární skupiny Blue Effect, na který následoval Václav Koubek s kapelou, Jablkoň, Garage & Tony Ducháček, Lenka Dusilová se svým koncertním turné Baromantika nebo skupina Toxique. V M-klubu to žilo mezinárodně. Na klubové scéně se představil britský bluesman Tim Holehouse, po kterém přišli na řadu němečtí Sea + Air a skvělé irské písničkářky Ann Scott a Gemma Hayes. Malá scéna U Zvonu žila ve znamení vydavatelské společnosti Indies Happy Trails, která na Valašský špalíček přivezla jména jako Ciment, Lidopop, Marcela Kříže nebo Slávka Klecandra s Romanem Dostálem.

Letošní Valašský špalíček byl skvělým hudebním zážitkem. Ujít si jej nenechalo celkem 1520 platících návštěvníků. Pro případnou nepřízeň byly v areálu přichystány velkokapacitní stany, které nakonec místo před deštěm chránily před slunečními paprsky. Poděkování tak patří všem pořadatelům, jenž tento kulturní zážitek divákům připravili. Teď už nezbývá nic jiného než vstřebat zbylé zážitky a těšit se na další ročník Valašského špalíčku, který doufejme bude minimálně tak dobrý jako ten letošní.

(smo)

autoři fotografií v tomto příspěvku:
Ondřej Smolka
Jakub Feranec
Kateřina Kudělková
Václav Koubek

Leave a Reply